top of page

JAKI DOM DLA MAŁEJ RODZINY?

POMAGAMY WYBRAĆ OPTYMALNIE

W Polsce coraz mocniej zakorzenił się model małej rodziny, tj. takiej, której liczba domowników nie przekracza 4 osób. Wiele takich rodzin staje przed dylematem – jaki dom wybrać, aby żyć wygodnie, a jednocześnie nie przepłacić. Warto ten temat przeanalizować, bo nieodpowiedni wybór domu będzie odbijał się na naszym komforcie i kieszeni przez wiele lat.

Obserwując trendy na rynku oraz rozmawiając z agentami nieruchomości widzimy, że sytuacja systematycznie zmienia się. Rezydencje, domy wielopokoleniowe, ale też domy bardzo małe nie stanowią pierwszego wyboru. Dzisiaj górę nad przestronnością bierze zdecydowanie funkcjonalność. Postanowiliśmy przyjrzeć się jakie cechy powinien mieć dom optymalny – taki który spełni oczekiwania małej rodziny i nie będzie nadmiernym obciążeniem dla budżetu.

POWIERZCHNIA - ILE METRÓW POTRZEBUJEMY?

Tak naprawdę metraż domu nie jest kluczowy. Komfortowe życie 4-osobowej rodziny będzie gwarantować powierzchnia 80-100m2, która zostanie w pełni wykorzystana przez projektanta. W pierwszej kolejności dom taki powinien posiadać min. 3 dedykowane sypialnie - w końcu rodzeństwo tylko do czasu będzie chciało współdzielić jeden pokój – warto zawczasu zabezpieczyć ten aspekt. Najlepiej, aby każda sypialnia miała powierzchnię nie mniej niż ok. 10m2, aby w każdej uzyskać łatwą możliwość wstawienia łóżka, dużej szafy oraz np. biurka z krzesłem czy szafek nocnych.


Drugim istotnym pomieszczeniem jest salon, w którym będzie głównie toczyło się życie rodzinne. Może on być także połączony z otwartą kuchnią czy aneksem kuchennym. Powierzchnia powinna wynosić powyżej 25m2 i dawać możliwość wstawienia sofy, wygodnego ustawienia telewizora lub zestawu ekran+projektor, a także stołu wraz z 4 krzesłami. Tylko jedna uwaga - kuchni nie można przesadnie zminimalizować na rzecz salonu. Musi ona zapewniać komfortowe rozmieszczenie sprzętów kuchennych, bezproblemowe poruszanie się i dość miejsca dla użytkowników.


Trzecim kluczowym naszym zdaniem elementem to ilość łazienek. Oprócz jednej pełnej łazienki, w domu powinno znajdować się oddzielne WC lub druga pełna łazienka, z której mogą skorzystać w razie potrzeby goście. W szczególności w domach piętrowych konieczne jest zlokalizowanie WC na parterze.

 

STREFA DZIENNA I NOCNA - ROZMIESZCZENIE POMIESZCZEŃ A KOMFORT UŻYTKOWANIA

W codziennym użytkowaniu domu bardzo istotny jest wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Projekt powinien zakładać oddzielenie sypialni dla domowników oraz łazienki od salonu, kuchni czy innych pomieszczeń. Można to osiągnąć poprzez rozmieszczenie poszczególnych grup pomieszczeń na różnych kondygnacjach. 


Świetnym rozwiązaniem jest otwarta strefa dzienna, która sprawi, że przestrzeń będzie wyglądała na większą. Na pewno docenią to dzieci, które będą mogły w salonie zbudować wielką kolejkę lub urządzić bez skrępowania wyścigi. Ponadto, gdy odwiedzą nas goście łatwiej zapanujemy nad tym, co powinni zobaczyć, a tym, co powinno stanowić naszą strefę prywatną. Wygodny jest także dedykowany pokój gościnny, ale w razie potrzeby tę rolę może pełnić salon wyposażony w wygodną kanapę.

 

POWIĘKSZ PRZESTRZEŃ I POCZUJ SWOBODĘ

Dom posiada wiele przewag nad mieszkaniem w bloku. Jednym z nich jest większa przestrzeń, co zdecydowanie warto to zaakcentować. Przede wszystkim duży, otwarty salon – świetnie,  gdyby posiadał wyjście przez duże okna na ogród czy taras. To tutaj można w cieplejsze dni urządzić rodzinne obiady czy spotkania w gronie przyjaciół.


Jeżeli salon jest połączony z kuchnią, to konieczne jest drugie duże okno w kuchni, a jeżeli jest taka możliwość, także trzecie, które naturalnie doświetli całą część dzienną. Warto także rozważyć podniesienie jej wysokości, w szczególności, gdy nie jest to dom parterowy. 15 cm wyższy salon daje pożądane odczucie przestrzeni i swobody.

 

MAŁE POMIESZCZENIA DODATKOWE - WIELKIE UDOGODNIENIA

Sekretem wygodnego, funkcjonalnego domu są także małe ustawne pomieszczenia dodatkowe. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim schowek, który można zlokalizować np. pod schodami, a w którym zmieścimy niezbędne akcesoria gospodarcze. Łatwiej w ten sposób utrzymać porządek w domu, a jednocześnie tego typu sprzęty nie powinny rzucać się w oczy, więc sprytne ukrycie będzie dobrym rozwiązaniem. Może to być także miejsce pełniące funkcję spiżarni, choć bez względu na to, szafa cargo to dobry wybór w każdej dostatecznie dużej kuchni.


Zawczasu warto też zaplanować lokalizację pralki i ew. suszarki. Dobrze ulokowane (w pionie) zajmą niewiele miejsca i nie będą eksponowane na pierwszym planie po wejściu do łazienki.


Miłym dodatkiem wpływającym na komfort gospodarzy jest także garderoba, za którą przepadają w szczególności Panie. Nie ma co ukrywać – garderoba to świetny pomysł i warto ulokować ją blisko sypialni gospodarzy domu.


W zależności od realnych potrzeb dobrze jest rozważyć zlokalizowanie przy domu garażu, ewentualnie z bezpośrednim przejściem do wiatrołapu w domu. Wygoda wniesienia zakupów do kuchni, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz jest niezwykle praktyczna. W odpowiednio szerokim garażu jest także możliwość przechowywania rowerów, stołu roboczego czy dodatkowych szaf gospodarczych. Wszystkie te aspekty sprawią, że zabezpieczymy w dedykowanym, wydzielonym pomieszczeniu potrzeby, które mogą wiązać się z „pracami brudnymi”.

 

BRYŁA BUDYNKU - FANTAZJA CZY PROSTOTA

Dom optymalny powinien posiadać optymalną, prostą bryłę. Wiele projektów kusi fantazyjnymi detalami i nieregularną bryłą. Wygląda to często dobrze, jednak w praktyce okazuje się, że zawsze znacząco wpływa na cenę, po kilku latach przestaje być modne, a samo utrzymanie także nie należy do najtańszych i najprostszych. Uproszczenie bryły, zbliżenie jej do kwadratu, wyeliminowanie skomplikowanej struktury dachu, czy zbędnych balkonów pozwoli zaoszczędzić znaczne sumy nie tylko przy zakupie/budowie domy, ale także korzystnie wpłynie na koszty eksploatacji. Taki dom będzie także odbierany z wiekiem jako bardziej ponadczasowy i dobrze wpisze się w krajobraz na wiele lat.


Warto zaoszczędzony w ten sposób budżet przeznaczyć na wykończenie domu w nieco wyższym, energooszczędnym standardzie, a co za tym idzie przyszłościowo obniżyć rachunki. Przy okazji chcemy zaznaczyć, że prosta bryła nie musi być nudna. Odpowiednie materiały elewacyjne, daszki czy akcenty sprawią, że będziemy cieszyli się ponadczasową konstrukcją, która da wiele satysfakcji w codziennym użytkowaniu.

DOM OPTYMALNY - DLACZEGO WARTO?

Jako deweloper Optima Home dostarczamy naszym klientom optymalne rozwiązania. Wykorzystujemy nasze doświadczenie, aby przygotować domy, które stanowią idealny balans pomiędzy potrzebami, swobodą, wygodą a realnymi kosztami. Wierzymy, że projektowane przez nas budynki mogą być dostępne dla szerokiego grona odbiorców i spełnią stawiane im wysokie wymagania. Uważamy, że funkcjonalność zdecydowanie powinniśmy przedkładać ponad metraż i należy wybierać takie rozwiązania, które dadzą maksimum korzyści w najlepszej cenie. Gwarantujemy, że nasze osiedla cechują się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą lub zostaw kontakt, a poinformujemy Cię o naszej kolejnej inwestycji.

Formularz kontaktowy

Dziękujemy za wiadomość.

Odpiszemy najszybciej jak to możliwe.

Siedziba

Optima Home Sp. z o.o.

Optima Developer Sp. z o.o.

Aleja Wilanowska 214/100

02-765 Warszawa

biuro@mojaoptima.pl

Tel: 882 552 884

Skontaktuj się z nami

882 552 884

bottom of page