
ZAKUP NIERUCHOMOŚCI OD DEWELOPERA - WAŻNE PUNKTY
Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego to tak naprawdę inwestycja w przyszłość, ponieważ z założenia tego typu nieruchomości służą nabywcom przez wiele lat, a często także ich dzieciom. Oferta mieszkań na rynku jest bardzo szeroka, szczególnie w ostatnich latach. Jednak aby wybrać swoje nowe miejsce, warto poświęcić czas na analizę i odniesienie do własnych potrzeb.
W naszym przypadku skupimy się na województwie mazowieckim, gdzie ilość ośrodków miejskich jest znacząca, a funkcja i charakter miasta Warszawa powoduje, że wiele osób decyduje się na zamieszkanie poza stolicą i dojazdy do pracy. Jest to o tyle zrozumiały trend, że ceny nieruchomości poza granicami miasta są znacznie bardziej przystępne, a życie spokojniejsze i często wygodniejsze.




LOKALIZACJA
W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Warszawy wyklarowało się kilka istotnych ośrodków, które pełnią rolę sypialni. Co ważne same także rozwijają się intensywnie, oferując mieszkańcom dobrą infrastrukturę, miejsca rozwoju kulturalnego czy bogatą ofertę dla dzieci.
Z pewnością wśród ciekawych kierunków warto wziąć pod uwagę powiaty na wschód od Warszawy. Oddawana do użytku autostrada A2 pozwoli znacznie skrócić czas dojazdu do pracy. Stale poprawia się także oferta Kolei Mazowieckich na trasie Warszawa - Mińsk Mazowiecki – Siedlce. Ponadto ceny mieszkań i domów pozostają znacznie niższe niż, choć trzeba zaznaczyć, że nowe inwestycje w samym Mińsku Mazowieckim są wyceniane coraz drożej. Dla powiatu mińskiego oznacza to znaczny wzrost atrakcyjności, tak jak niegdyś dla powiatów na zachód od stolicy, gdzie autostrada A2 w kierunku na Poznań wywołała prawdziwy boom rozwojowy. Tutaj historia może potoczyć się podobnie.
Ale lokalizację docelowej nieruchomości należy rozpatrywać także przez pryzmat atrakcyjności dla rodziny i w czasie wolnym. Okazuje się, wtedy, że dobrze zlokalizowane miejsce jest na wagę złota. Mieszkanie w miejscu, gdzie nie brak lasów, tras pieszych i rowerowych, placów zabaw, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej czy parków sprawia, że nasz kontakt z naturą jest bliższy, a opcji na atrakcyjne spędzanie czasu wolnego jest wiele.
Naszym zdaniem jednym z ciekawszych miejsc, które spełnia powyższe warunki jest miejscowość Cegłów. Miasteczko położone 15km od Mińska Mazowieckiego otoczone jest z 3 stron przestronnymi lasami, z rezerwatem przyrody Jedlina na czele. Co ważne ilość drzew, parków i lasów w samej miejscowości także pozytywnie rzuca się w oczy. Nic więc dziwnego, że gmina promuje się zapadającym w pamięć hasłem „Cegłów – Zielona Gmina”.
Warto przyjrzeć się temu miejscu bliżej - Cegłów jest świetnie skomunikowany z Warszawą, co gwarantuje bliskość autostrady A2 oraz kolej, która w szczycie dojeżdża do centrum stolicy w ok. 40 minut. Poza tym infrastruktura gminy również szybko się rozwija. Niedawno oddano do użytku znakomicie wyposażoną halę widowiskowo-sportową, postawiono nowy, duży plac zabaw, odremontowano bibliotekę czyniąc ją centrum kulturalnym gminy, a także zbudowano nowe Centrum Zrównoważonego Rozwoju, które pełni także siedzibę pół-profesjonalnej straży pożarnej. Do tego w Cegłowie znajduje się wiele sklepów, w tym Biedronka i Carrefour. Co ważne gmina dba także o rozwój sieci wodno-kanalizacyjnej oraz gazowej, co sprawia, że życie tutaj staje się coraz bardziej wygodne. Widać także wiele małych pozytywnych zmian, które uatrakcyjniają otoczenie: nowoczesne grafitti na ścianie banku spółdzielczego, nowe targowisko przy stacji kolejowej, przebudowane ulice czy odnowione pomniki i miejsca pamięci świadczą o tym, że rozwój gminy idzie w dobrym dla mieszańców kierunku.
Rozważając więc wybór nowego miejsca do osiedlenia warto zrobić krótką analizę tego, co nasza lokalizacja oferuje. Takie atuty jakie posiada chociażby gmina Cegłów spowodują, że wybierzemy miejsce przyjazne, perspektywiczne i wygodne, a także będziemy mogli liczyć na wzrost wartości naszej nieruchomości w czasie, co także warto wziąć zawczasu pod uwagę.
POŁOŻENIE
Lokalizacja i położenia to dwa różne pojęcia. O ile dokładnie omówiliśmy to pierwsze, o tyle położenie należy rozumieć jako najbliższe otoczenie naszej działki. Cóż bowiem z tego, że wybierzemy wspaniałą lokalizację, kiedy położenie naszego nowego domu będzie tuż obok torów kolejowych, linii wysokiego napięcia albo jakiegoś głośnego miejsca, jak miejski plac zabaw czy szpital. Należy tutaj zadbać o to, aby móc korzystać z wygód i infrastruktury, ale nie narażać się na uciążliwości jak hałas (kolej, ruchliwe drogi, place zabaw), zapach (wysypiska, oczyszczalnie), zanieczyszczenia powietrza (zabudowania starego typu, zakłady produkcyjne, piekarnie) czy po prostu duży ruch w bardzo bliskiej odległości.
Z drugiej strony mieszkanie na samotnym odludziu, bez mediów czy asfaltowej drogi dojazdowej, a także w sporej odległości o sklepu, ośrodka zdrowia czy szkoły także ma swój duże minusy. Naszym zdanie najlepiej zachować tutaj balans i wybrać położenie pomiędzy tymi dwoma skrajnościami.
W otoczeniu drzew dających cień w upalne dni, blisko lasu pełnego tras rowerowych i pieszych, przy mało uczęszczanej drodze asfaltowej, najwyżej kilka minut od centrum, węzła komunikacyjnego i obiektów rekreacyjnych – tak w dużym skrócie moglibyśmy definiować podstawowe kryteria wyboru idealnego położenia naszego nowego domu.
DOM CZY MIESZKANIE
Ten temat spędza sen z powiek wielu parom, małżeństwom czy rodzinom. Tutaj nie podejmiemy się oceny, który wybór jest lepszy, ponieważ jest to kwestia mocno indywidualna. W naszej opinii trudniej znaleźć dom z rynku pierwotnego, który spełni wysokie oczekiwania nabywców. Na pewno budownictwo wielorodzinne, szerzej wypromowane i mimo wszystko popularniejsze wśród deweloperów dostarcza wielu ciekawych inwestycji.
Nie oznacza to jednak, że dobrych domów z rynku pierwotnego nie ma. Wręcz przeciwnie – trafiony zakup domu da bezsprzecznie wiele więcej satysfakcji niż mieszkanie w najlepszym bloku. Poza lokalizacja i położeniem, warto jednak prześwietlić potencjalny zakup pod względem:
-
Atrakcyjność bryły budynku.
-
Dostępność mediów: prąd, woda, kanalizacja, gaz.
-
Rodzaj ogrzewania, gdzie preferowane będą gaz lub pompa ciepła.
-
Grubość i jakość ścian oraz ocieplenia.
-
Jakość stolarki drzwiowej i okiennej.
-
Dostępność garażu.
-
Funkcjonalność projektu.
FUNKCJONALNOŚĆ
Na tym ostatnim punkcie powinniśmy się zatrzymać. Przez wiele lat w Polsce budowano duże domy wielopokoleniowe, które potem stały w połowie puste. Obecnie często, choć coraz rzadziej, młodzi ludzie decydują się na budowę dużego domu – potem te duże „dwory” sprawiają wiele problemów z utrzymaniem, co zajmuje sporo wolnego czasu i niestety pieniędzy. Oczywiście przestrzeń, którą powinniśmy mieć do dyspozycji powinna dawać nam bezwzględny komfort. Warto więc zwrócić uwagę na segment domów, które zapewniają optymalną funkcjonalność do życia. Dla 4 osób definiujemy ją jako:
-
Przestronny salon
-
Wygodna kuchnia
-
Trzy sypialnie, najlepiej wydzielone w części nocnej budynku.
-
Dwie łazienki (lub WC i łazienka)
-
Schowki na sprzęty gospodarcze/spiżarnia
-
Garaż
Spełnienie powyższych warunków gwarantuje nam optymalną funkcjonalność dla typowej rodziny. Oczywiście zgodnie z indywidualnymi wymaganiami lista ta może się rozszerzać, jednak obserwujemy obecnie trend, w którym kupujący stawiają na optymalny wybór pomiędzy wygodą i kosztami. Wiadomo bowiem, że kolejne metry kwadratowe domu będą dość boleśnie odciskać się na naszym portfelu. Pytanie więc czy powiększenie każdej sypialni o kilka metrów jest warte wydania przy zakupie kilkudziesięciu tysięcy złotych i kolejnych setek rocznie przy eksploatacji, skoro spełnią dokładnie te same funkcje.
SPOTKANIE Z DEWELOPEREM
Przed zawarciem umowy zawsze spotkaj się z deweloperem. Być może część pytań łatwiej będzie zadać na żywo – widząc plany czy dokumentację inwestycji. Szukaj deweloperów, którzy transparentnie mówią o swoich projektach, mają o nich pełną wiedzę i potrafią wytłumaczyć dlaczego zastosowano dane rozwiązanie.
Ponadto koniecznie sprawdź firmę, której zamierzasz powierzyć swój ciężko zarobiony budżet i dokładnie sprawdź:
-
Prospekt informacyjny i standard wykończenia danej inwestycji
-
Czy deweloper posiada już pozwolenie na budowę
-
Czy jest już właścicielem gruntu, na którym powstanie inwestycja
-
W oparciu o jakie zasady odbywa się rezerwacja, tzn. czy deweloper pobiera kaucję czy opłatę rezerwacyjną – to drugie powinno zapalić Ci czerwoną lampkę
-
Czy i w jakim banku posiada rachunek powierniczy
-
Czy prowadzi swoje zamierzenie inwestycyjne w oparciu o ustawę deweloperską
-
Czy firma jest zarejestrowanym w kraju podatnikiem VAT
ZAKUP W OPTIMA HOME
Jako deweloper wspieramy transparentny i uczciwy proces zakupu nieruchomości. Działamy w bezpieczny sposób, w oparciu o ustawę deweloperską, stosując się do jej zapisów. Uważamy, że decyzja o zakupie mieszkania czy domu jest jedną z najpoważniejszych decyzji w życiu, wobec czego jako profesjonaliści wspieramy i dajemy poczucie bezpieczeństwa i przejrzystości transakcji. Budowane przez nas domy dają wiele satysfakcji nabywcom, są przemyślane pod kątem wieloletniego użytkowania, a także stanowią świetny wybór, który odpowiada na potrzeby, daje wygodę oraz najlepszą cenę do jakości. Ten balans doceniają nasi klienci, którzy przy każdej inwestycji podkreślają, że ich wybór okazał się rozsądny, trafiony i… optymalny.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą lub zostaw kontakt, a poinformujemy Cię o kolejnej inwestycji.
Formularz kontaktowy
Siedziba
Optima Home Sp. z o.o.
Optima Developer Sp. z o.o.
Aleja Wilanowska 214/100
02-765 Warszawa
Tel: 882 552 884
Skontaktuj się z nami
882 552 884